سعید ابن عبدالله حنفی

او از شخصیت های نامور، شجاع و عابد شیعه در کوفه بود.

سعید سومین نامه ی دعوت بزرگان کوفه را در مکه به امام حسین (ع) رساند وو پاسخ آن را ستاند و به کوفه برگشت.

امام پس از پاسخ، مسلم را به کوفه فرستاد؛ با حضور مسلم در کوفه، سعید از کسانی بود که خود را در خدمت سفیر امام قرار داد و اعلام کرد که حاظر است جان خود را برای یاری حسین (ع) تقدیم دارد.

مسلم نیز او را برای رساندن نامه ی خود برای امام انتخاب کرد و وی را به سمت حضرت فرستاد.

سعید سپس نزد امام ماند و با ایشان به کربلا آمد.

شب عاشورا، چون امام حسین (ع) در جمع یاران خود، از ایشان بیعت را برداشت و درخواست بازگشت همگان را کرد، برخی از بنی هاشم و یاران لب به سخن گشودند؛ سعید نیز خطاب به امام چنین گفت:

  • به خدا دست از شما برنمی داریم و از شما جدا نمی شویم تا وفاداری خویش را به محمد(ص) و فرزندش به اثبات برسانیم. به خدا! اگر می دانستم که کشته می شوم و سپس زنده می شوم و زنده سوزانده می شوم و هفتاد بار به این صورت با من رفتار می شود، هرگز از شما جدا نمی شدم تا در محضرت جان تسلیم کنم؛ پس چرا به یاری شما نشتابم، در حالی که یک بار کشته می شوم و بعد به کرامت ابدی می رسم.

ظهر روز عاشورا، هنگامی که امام حسین (ع) برای اقامه ی نماز ایستاد و یارانش نماز خوف را به جماعت خواندند، سعید پیش روی امام ایستاد و خود را سپر امام کرد.

او خود را هدف تیرهای دشمن قرار داد؛ از راست و چپ به او تیر می زدند و او با صورت و سینه و دست ها و پهلوهایش به استقبال تیرها می رفت تا تیر به امام اصابت نکند تا این که آخر کار به زمین افتاد. (تحمل کردند چون عاشق حسین (ع) بودند )

به گفته ی ابن طاووس، سیزده تیر به بدن سعید اصابت کرد و این تعداد، غیر از ضربات شمشیرها و نیزه ها بود.

سعید ابن عبدالله، در لحظات آخر، این جمله را بر زبان راند:«خدایا! آنان را به لعن قوم عاد و ثمود لعنت کن. خدایا! سلام مرا به پیامبرت برسان».

او، سپس رو به امام کرد و گفت: ای پسر رسول خدا! آیا به عهد خود وفا کردم؟

امام نیز که در بالین او نشسته بود، فرمود:

  • آری! تو در بهشت در جلوی من خواهی بود.

آن گاه سعید به شهادت رسید.

در دو زیارت ناحیه ی مقدسّه و رجبیه، از او یاد شده است.

سلام و درود خداوند بر سعید ابن عبدالله حنفی که جسم و روح خود را فدای معشوق نمود.

/ 1 نظر / 22 بازدید
رامین

سلام ممنون از اینکه به وبلاگم اومدین . در رابطه با سن حضرت علی اکبر اختلاف زیاد هست . میدانم . ایکاش به نکات ادبی در شعر توجه کنیم تا به جزییات . باز هم تشکر [گل]